Изпратено от проф. Кайл Брофловски (нерегистриран) на Нед., 29/12/2013 - 11:08.
Ако нещо недоумявам, то е в четири аспекта:
1. Такива като д-р НМ смятат ли, че в България има смисъл от протести срещу модела и неговите консуматори, дори при условие, че протестиращите не могат да дадат 100% гаранция, че ще успеят да променят модела и да отстранят неговите консуматори?
Въпреки, че би трябвало автоматично да се подразбира, все пак ще поясня, че не „защитавам“ д-р Михайлов, а своето собствено мнение, което в голяма част съвпада с неговото и в също толкова значителна част е информирано/повлияно от неговото. Доколкото съм следял интервютата, които докторът е давал през последните шест месеца мога да кажа, че, да, той смята, че има смисъл от протести в България, въпреки, че няма „гаранция-Франция“. Позицията му, слава богу, съвсем не е на „обяснител“ на протестите, на някакъв интерпретатор на това, което протестиращите не могат сами да артикулират ясно на външния свят (при това с на моменти дразнещо арогантна претенция за млада интелигентност и одухотвореност; а това го казвам аз – арогантен млад полу-интелигент с претенция за одухотвореност). Той може да отбележи и разкритикува този факт – както и аз самият правя, при това директно към мои познати студенти-окупатори, – но не и да се заема да ги защитава и/или обяснява безусловно (както отегчително правят някои); или да ги хвали прекалено (както досадно правят някои, а и което вече е истински вредно, струва ми се).
Ако протестиращите не бъдат критикувани и не се отбелязват грешките, с които често сами се саботират, тогава нищо красиво и интелигентно не би произлязло, а напротив, ще се случи това, което донякъде е започнало да се случва: затварянето най-вече на окупаторите, по разбираеми причини (и в значително по-малка част на, така да се каже, „площадните протестиращи“) в групи на „просветлени“, които живеят и страдат революцията си в свой свят без да могат да комуникират това с външни хора (това е мое лично наблюдение при комуникация с окупатори в различни университети). Но защото е „крайно време“ и вече „няма нерви“, а и протестите са израз на някаква не-чак-толкова-дълбоко-спотаена, отчаяна надежда за „оправяне на положението“, самите протестиращи, в наивността си (не използвам думата пейоративно) и подкрепящите ги, им се ще да няма критични гласове, а всички, някак взаимно и единодушно да изградим новия, по-добър морален строй (нарочно се изразявам тенденциозно).
Само че именно защото протестите са с морални претенции и твърде много пъти беше говорено срещу политиката и политиците по принцип – политиката беше описвана като изначално мръсна работа, предопределена за фарисей и мерзавци, – те трябва да са способни да понасят и отговарят адекватно именно на морална критика, напр., случая с прословутия списък, от който те въобще не побързаха ясно и твърдо да се разграничат и за което д-р Михайлов напълно заслужено ги разкритикува. За съжаление често в подобни случаи реакциите им бяха по-скоро инфантилни (използвам думата с минимално неодобрение, защото и аз съм млад, а и съм глупав), като например ироничния коментар последвал видеото с пияния гус’ин Драганов в СУ, вместо – доколкото знам първоначално написания – сериозен и критичен.
Това, което най-сигурно бих определил като позиция на д-р Михайлов по отношение на протестите е това, което каза в последния брой на предаването „Отпечатъци“ преди почти две години и което може да се чуе и види тук: http://youtu.be/-ySnyKRD4xE
2. Кои са всъщност правите днес по отношение на раковото образувание, убиващо България – протестиращите или властимащите?
Разбира се, че протестиращите. Не виждам какво може да предизвика подобен въпрос по отношение позициите на д-ра Аз не съм попадал на едно интервю, а смея да твърдя, че следя коментарите на доктора, така да се каже, „религиозно“, в което той да защитава настоящето правителство (или предното, на ГЕРБ, или по-предното).
3. Каква би била България в момента, ако нямаше протестиращи?
България би била едно по-тъжно място, в което доктор Михайлов би говорил още по-песимистично… по-точно, още по-критично, но все пак би бил важен за интелигентните, възмутени хора. Аз лично, с претенцията да съм такъв (повече възмутен отколкото интелигентен), намирам всичко, което д-ра говори за вдъхновяващо именно към морален протест, макар и личен, ограничен до частния ми живот, а не до окупации (може би защото не съм и в позиция да окупирам).
4. Те какво предлагат – обществото да продължи да си трае, спотайва, примирява, само защото не им предлага естетични и деликатни протестиращи?
Точно обратното – предлагат обществото устойчиво да се възпита в това да не си трае, спотайва и примирява и колкото по-добро става в това, толкова „по-естетични“ и „деликатни“ протестиращи да има.
Мисля, че е ясно, че д-р Михайлов – а и Любослава Русева, другата популярна „злобарка“ – са критични коментатори, за разлика от, напр., проф. Калин Янакиев, но реакциите срещу тях двамата намирам за заслужаващи сериозни коментари и анализи, а не техните мнения.
Съдържание на този сайт е публикувано при условията на Криейтив Комънс.
Mожете да копирате и раз- пространявате материалите за некомерсиални цели свободно, стига да посочите източника с линк към тази страница и да разрешите на други хора да ги използват по същия начин, но без да изменяте съдържанието им.
За всяка друга употребa извън посочените условия, трябва да заплатите хонорар на автора.
Ако нещо недоумявам, то е в четири аспекта:
1. Такива като д-р НМ смятат ли, че в България има смисъл от протести срещу модела и неговите консуматори, дори при условие, че протестиращите не могат да дадат 100% гаранция, че ще успеят да променят модела и да отстранят неговите консуматори?
Въпреки, че би трябвало автоматично да се подразбира, все пак ще поясня, че не „защитавам“ д-р Михайлов, а своето собствено мнение, което в голяма част съвпада с неговото и в също толкова значителна част е информирано/повлияно от неговото. Доколкото съм следял интервютата, които докторът е давал през последните шест месеца мога да кажа, че, да, той смята, че има смисъл от протести в България, въпреки, че няма „гаранция-Франция“. Позицията му, слава богу, съвсем не е на „обяснител“ на протестите, на някакъв интерпретатор на това, което протестиращите не могат сами да артикулират ясно на външния свят (при това с на моменти дразнещо арогантна претенция за млада интелигентност и одухотвореност; а това го казвам аз – арогантен млад полу-интелигент с претенция за одухотвореност). Той може да отбележи и разкритикува този факт – както и аз самият правя, при това директно към мои познати студенти-окупатори, – но не и да се заема да ги защитава и/или обяснява безусловно (както отегчително правят някои); или да ги хвали прекалено (както досадно правят някои, а и което вече е истински вредно, струва ми се).
Ако протестиращите не бъдат критикувани и не се отбелязват грешките, с които често сами се саботират, тогава нищо красиво и интелигентно не би произлязло, а напротив, ще се случи това, което донякъде е започнало да се случва: затварянето най-вече на окупаторите, по разбираеми причини (и в значително по-малка част на, така да се каже, „площадните протестиращи“) в групи на „просветлени“, които живеят и страдат революцията си в свой свят без да могат да комуникират това с външни хора (това е мое лично наблюдение при комуникация с окупатори в различни университети). Но защото е „крайно време“ и вече „няма нерви“, а и протестите са израз на някаква не-чак-толкова-дълбоко-спотаена, отчаяна надежда за „оправяне на положението“, самите протестиращи, в наивността си (не използвам думата пейоративно) и подкрепящите ги, им се ще да няма критични гласове, а всички, някак взаимно и единодушно да изградим новия, по-добър морален строй (нарочно се изразявам тенденциозно).
Само че именно защото протестите са с морални претенции и твърде много пъти беше говорено срещу политиката и политиците по принцип – политиката беше описвана като изначално мръсна работа, предопределена за фарисей и мерзавци, – те трябва да са способни да понасят и отговарят адекватно именно на морална критика, напр., случая с прословутия списък, от който те въобще не побързаха ясно и твърдо да се разграничат и за което д-р Михайлов напълно заслужено ги разкритикува. За съжаление често в подобни случаи реакциите им бяха по-скоро инфантилни (използвам думата с минимално неодобрение, защото и аз съм млад, а и съм глупав), като например ироничния коментар последвал видеото с пияния гус’ин Драганов в СУ, вместо – доколкото знам първоначално написания – сериозен и критичен.
Това, което най-сигурно бих определил като позиция на д-р Михайлов по отношение на протестите е това, което каза в последния брой на предаването „Отпечатъци“ преди почти две години и което може да се чуе и види тук: http://youtu.be/-ySnyKRD4xE
2. Кои са всъщност правите днес по отношение на раковото образувание, убиващо България – протестиращите или властимащите?
Разбира се, че протестиращите. Не виждам какво може да предизвика подобен въпрос по отношение позициите на д-ра Аз не съм попадал на едно интервю, а смея да твърдя, че следя коментарите на доктора, така да се каже, „религиозно“, в което той да защитава настоящето правителство (или предното, на ГЕРБ, или по-предното).
3. Каква би била България в момента, ако нямаше протестиращи?
България би била едно по-тъжно място, в което доктор Михайлов би говорил още по-песимистично… по-точно, още по-критично, но все пак би бил важен за интелигентните, възмутени хора. Аз лично, с претенцията да съм такъв (повече възмутен отколкото интелигентен), намирам всичко, което д-ра говори за вдъхновяващо именно към морален протест, макар и личен, ограничен до частния ми живот, а не до окупации (може би защото не съм и в позиция да окупирам).
4. Те какво предлагат – обществото да продължи да си трае, спотайва, примирява, само защото не им предлага естетични и деликатни протестиращи?
Точно обратното – предлагат обществото устойчиво да се възпита в това да не си трае, спотайва и примирява и колкото по-добро става в това, толкова „по-естетични“ и „деликатни“ протестиращи да има.
Мисля, че е ясно, че д-р Михайлов – а и Любослава Русева, другата популярна „злобарка“ – са критични коментатори, за разлика от, напр., проф. Калин Янакиев, но реакциите срещу тях двамата намирам за заслужаващи сериозни коментари и анализи, а не техните мнения.