Този сайт е личен. Всички материали в него изразяват само и единствено моите собствени виждания, убеждения, възгледи и позиции. Всички съдържащи се тук принципни становища и идеи не са имали, нямат и няма да имат за цел да засегнат човешката и професионалната чест на когото и да било.
  Нищо, написано тук, по никакъв начин не може да ангажира нито един от моите настоящи и бъдещи работодатели от правителствени и неправителствени, областни и общински, корпоративни и частни организации, от университети и академии.
  Отсега нататък аз, като наемен работник на умствения труд, искрено се надявам, че моето мнение по даден въпрос няма да стане повод да бъдат застрашени интересите (икономически и финансови, материални и морални) на работодателите ми, само защото това мое мнение не е допаднало на някой от властимащите - министър-председател, председател на Народното събрание, президент, министър, депутат, висш магистрат, областен управител или кмет.
  Mисия на сайта >>

А ЧТО СЛУЧИЛОСЬ?

Чуйте, който иска да е информиран (руският език е най-прякото и бързо средство да следите от първите редове трагичното шоу на агонията на Русия на Путин!, а на интелигентния българин не му е нужно да чете Пушкин и Достоевски в оригинал, достатъчно е да разбира главното, което изтича из всяка пукнатина на тази геополитическа, геоикономическа, геофинансова и геосоциална черна дупка) - от линка https://www.youtube.com/watch?v=tSbI5N5lvdw става ясно как тръгва лавината на блокирането от банките на парите на руснаците.
Старт на тази лавина даде митологизираната шефка на Централната банка Елвира Сахипзадовна Набиулина, която тия дни заяви, че парите на руснаците са единственият останал финансов ресурс на страната.
Започва тяхното де факто конфискуване!
09.05.2026 г.

ПОРЕДНАТА ГРЕШКА НА ЗАПАДА

Аз от самото начало на Войната подкрепям президента Зеленски, той е Лидерът - на Украйна и на Европа.
Браня го пред вас дори от паркетния генерал и мит в Украйна Залужни, който профука контрнаступа. И дава съвети от разстояние, прави се на новия Макартър.

Но понеже изпитвам непреодолима вътрешна потребност да наричам нещата с истинските им имена (според моите разбирания), не усещам в себе си никакъв възторг или кеф от т.нар. Указ, с който Зеленски "разрешава" провеждането на днешния парад на победобесието.

С колосален натиск Запада изви ръцете на Зеленски и го принуди да даде на Бункерния да се кипри на този парад.

Така виждам нещата аз - накараха брутално Зеленски да отстъпи.
Това е поредната грешка на Запада в стил "тръмпизъм" - да се реанимира Бункерния авторитет в Русия, който пада и спада с пъти.

При соца имаше нещо такова от наш стихоплетец (добър все пак):
- И тоя почнА да пишува оди!
- Е па маке, дека че оди!

Та така виждам нещата аз.

09.05.2026 г.

КАКВА Я МИСЛЕХМЕ...

Среща ме по стълбите съседка (а няколко такива съседи бяха като нея), която демонстративно ми показваше как ще гласува за РР (има едно недомислещо мнозинство - май мнозинство са все пак, - което мигрира към Тоз-който-ще-ни-оправи - през Виденов, Симеон, ББ и сега РР, като така в края на краищата забива България в някоя Десета глуха).
Аз политически дискусии из улиците и по етажите не водя. Но тя самата реши да ме заговори (и само тя си говореше през тия минута-две): Каква я мислехме, каква стана!

Това е девизът, бар кодът, логото, сентенцията на България. Тези думи трябва да бъдат изписани на фасадата на Парламента и на челото на народа в Отечеството ни нелюбезно!

08.05.2026 г.

ОБРАТНОТО БРОЕНЕ Е ЗАПОЧНАЛО

Днес мнозина експерти пишат, че за първи път при война територията на Русия като стратегически ресурс се превръща в стратегическа уязвимост.
Тази огромна територия е абсолютно незащитена от въздуха и носи само вреди и щети на Русия.
Ще кажа само, че аз писах за това, вкл. и тук, преди близо две години. за мен то бе очевидно...

Освен територията като стратегически ресурс, Русия разчиташе на още три такива ресурса, в които тя смяташе убедено, че превъзхожда (с пъти) Украйна.

КОЙТО СЕ ПРАВИ НА КАДАФИ...

Неотдавна ми попадна книга, сладкодумна като "1001 нощ" - за онази наша трагедия в Либия.
Победата има много бащи, казват често.
А аз помня все още доста и това, което в частност помня за онази трагедия е че победата имаше женско лице.
И това лице не бе българско.

Експорт на съдържанието