1.
Мой приятел си говори с мен за незнаенето на ББ, че Пеевски стоял зад "Булгартабак"...
Има две възможности:
Първата е, това да е уникална глупост поради неинформираност. Но не е точно такава глупост, защото това е абсолютно известен факт, а пък има и служби, които знаят това и няма как да не са писали "нагоре" поне десетина пъти.
Втората е, това да е нескопосана лъжа. И не е първата подобна лъжа. Но не в конкретната лъжа е работата. Работата е в това, че по-рано се лъжеше между другото - за убедителност, първосигнално, наивно и някак добродушно и простодушно. Но постепенно лъжата от плитко скроено шмекеруване и евтинка демагогия, се превърна в самото съдържание на политическото поведение, в самия стил на общуване с обществото, в начин на злоупотреба с властта, в политическо мошеничество с користна цел и в управленско средство за паническо бягане от отговорност...
2.
Прочетох какво е казал премиерът в Стара Загора за дупченето и за газата и си помислих:
ББ толкова дълго изграждаше паралелната реалност, че накрая заживя в нея.
Някак се търпеше, когато караше голяма част от българите да повярват в тази измислена от него паралелна реалност. Но сега вече става страшно, защото самият той се пренесе навярно завинаги в нея.
Наистина не е ясно как ще я караме нататък с премиер, който живее не в нашата, а в своя си реалност, нямаща нищо общо с живота, който водят хората в страната ни…
3.
След лекциите днес случайно научих за това, че от едно много високо и някога свято държавническо място е изтърсена невъобразима тъпота и глупотевина за нек’ви баби. Първоначално отказах да повярвам, че това е възможно.
След това реагирах както обикновено – всяка тъпота и глупотевина на лице, облечено с власт, не бива да се разглежда сама за себе си. Важното е да се види тенденцията, да се оцени процесът, да се подреди поредната тъпота и глупотевина в една логична последователност и да се осмисли какви поражения тази тенденция, този процес и тази логична последователност нанасят на обществото.
Днес много се говори и с разбираема тревога за тероризъм.
Но с екстремисткия, фанатичен тероризъм държавата и обществото, могат да се борят и да го преборят, като го поставят под контрол и сведат до санитарен минимум някой ден.
Но простотията, облечена с власт, простащината на властта и опростачването на държавата и обществото от властта – това е също един вид антиценностен, антиинтелектуален, антинормален и антиразумен тероризъм, който със своите все по-зачестяващи избухвания взривява нашата идентичност, убива нашата култура, разрушава нашата национална общност и превръща в разпокъсани тленни останки нашия смисъл да съществуваме заедно като народ с общи цели, ценности, стремежи и съпричастности.
А когато последиците, щетите и ущърбите от този простотиен, просташки и опростачващ ни антиценностен, антиинтелектуален, антинормален и антиразумен тероризъм, причиняван все по-системно от властта, от най-високите етажи на властта, станат необратими, тогава никой вече с този отблъскващ и деструктивен феномен не може да се пребори, той ще ни е разпарчетосал на омерзени от властта, държавата и нейните институции спасяващи се поединично индивиди – едните, които още могат – навън от България, другите, които вече по друг начин не могат – навътре в себе си.
26-30.03.2016 г.














